Standard etyczny badań naukowych prowadzonych przez studentów i doktorantów

Kategoria: propozycje

Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia w dniu 28 sierpnia 2020 r. podjęła uchwałę w sprawie propozycji dotyczących zapewniania standardu etycznego badań naukowych prowadzonych przez studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcamy do zapoznania się ze wspomnianą uchwałą URK.

W związku ze swoją wcześniejszą uchwałą nr 9 z dnia 19 maja 2020 r. w sprawie propozycji uzupełnienia oświadczeń składanych przez autora pracy dyplomowej i kierującego pracą dyplomową na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia postanowiła przedstawić Rektorowi propozycje dotyczące zapewniania standardu etycznego badań naukowych prowadzonych przez studentów i doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego (zarówno w zakresie nauk podstawowych, jak i stosowanych), w szczególności związanych z przygotowywaniem prac dyplomowych i rozpraw doktorskich.

URK zgłasza Rektorowi pilną potrzebę powołania komisji etycznych współpracujących z radami naukowymi dyscyplin i Rektorską Komisją ds. Etyki Badań Naukowych z Udziałem Człowieka. Przyjęta uchwała URK przedstawia ponadto propozycje dotyczące składu komisji etycznych oraz zakresu ich kompetencji.

URK stoi przy tym na stanowisku, że przedstawiane propozycje powinny dotyczyć również badań naukowych prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.